Pracownia Artystyczna w Wojniczu Grupa „Złote Rączki” Akademia Umiejętności w Wojniczu

W pracowni spotykają się pokolenia – wszyscy którzy pragną rozwijać swoje zdolności.

Pracownia znalazła miejsce w Domu Grodzkim w Wojniczu i jest gospodarzem trzech pomieszczeń przystosowanych go działań artystycznych.

Pracownię artystyczną prowadzi Stanisława Kumorek.

W roku 2000 grupa przyjęła formę Pracowni Artystycznej. Dla grupy uczestnicy wybrali nazwę ZŁOTE  RĄCZKI. Ta grupa skupia dzieci i młodzież. Zajęcia odbywają się cyklicznie. Uczestnicy nabywają umiejętności posługiwania się technikami plastycznymi i realizują tematyczne projekty. Zajęcia mają formę relaksacyjną z elementami arteterapii.

Z młodzieżą wykonywane są indywidualne działania. Korekta jest ukierunkowana na wzmocnienie warsztatu plastycznego i wybór odpowiedniej techniki malarskiej.

O Grupie ” Złote Rączki ”

(…) W pracowni nie można ” nic nie robić”. Warsztat pracy trzeba samemu przygotować….Paleta barw musi być osobiście skomponowana. Tu każdy tworzy sam. Te zasady obowiązują każdego z uczestników. Z czasem stają się samodzielni a obowiązki nie przeszkadzają im w tworzeniu. Materiał plastyczny daje im wiele możliwości do działanie, można malować pędzlem, palcami, rysować na podłodze i przestrzeni rozbijać młotkami bryły gliny i tworzyć nowe formy, urządzać przedstawienia i zbudować teatr… ale nawet najpiękniejsze pomysły i realizację mają swój koniec. Jest tu czas odpoczynku, zadowolenia. Ale za chwilę znów trzeba zacząć od początku.. wybrać kolor, narzędzie pracy, miejsce pracy …po to aby za następnym wyzwaniem znów poczuć smak zadowolenia, satysfakcji z tego co się stworzyło(…) Stanisława Kumorek fragment  z katalogu wystawy 2004r.

Akademia Umiejętności

Grupa zaistniała w Wojniczu w 2005 roku. Swoje miejsce znalazła w Pracowni Artystycznej w Domu Grodzkim. Tam uczestnicy spotykają się i doskonalą swój warsztat malarski

Akademia skupia osoby dorosłe które odkryły w malarstwie swoją pasję i naturalną przyjemność tworzenia.

” Praca twórcza pozwala choćby na chwilę na oderwanie się od codziennych spraw. Przy wspólnym działaniu łatwiej zapomnieć o problemach.Żyjemy w czasie kiedy efekty wykonywanej pracy bywają” niewidzialne”, ale dużą satysfakcję może przynieść nam coś stworzone własnymi rękami… Kilka plam barwnych na niebie zachwycał tak samo ludzi poprzednich epok jak i nas,malowało zachody słońca z uwielbieniem- tworząc dzieło chwili, dziś wykonujemy to samo będąc pod wrażeniem tego samego zjawiska /…/

Wspólne tworzenie, wytwarza atmosferę dobrego samopoczucia a obcowanie z rzeczami pięknymi inspiruje do działania. Taka forma prowadzenia zajęć daje możliwość wydobycia ukrytych zdolności u osoby dorosłej, pozwala odprężyć się, redukuje stres. Jest prostą i skuteczną terapią ” bycia”, rozmawiania, współtworzenia grupy. To dobry sposób komunikowania się za światem i samym sobą „.

/ Stanisława Kumorek fragment tekstu do katalogu wystawy/